Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Patron

Nasz Patron – nasz wzór

Patronem naszej szkoły jest święty Jan Paweł II – idealny dla nas wzór do naśladowania, bowiem dał się poznać światu jako:

  • Świetny uczeń

Karol Wojtyła (tak nazywał się przyszły papież) od najmłodszych lat przykładał się bardzo do nauki. Doceniał pracę nauczycieli i wychowawców, zadawał pytania, był skupiony i uważny. Wykorzystywał każdą okazję, by powiększyć swój zakres wiedzy. Maturę zdał celująco ze wszystkich przedmiotów i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagielońskim. Naukę przerwała wojna, ale w ukryciu rozpoczął wówczas studia teologiczne, które również ukończył celująco.

  • Dobry kolega

Koledzy Karola Wojtyły wspominali, że oprócz tego, że był on zdolnym i pracowitym uczniem, to wyróżniał się jako dobry i uczynny kolega. Słynął również z tego, że wszystkie sprawdziany i zadania pierwszy rozwiązywał, ale ostatni oddawał, bowiem nie chciał deprymować kolegów.

  • Urodzony sportowiec

Od najmłodszych lat przyszły papież uwielbiał się ruszać. Już jako mały brzdąc kopał z kolegami piłkę na podwórku, często stawał na bramce. Grywał w piłkę ręczną i hokeja. Uwielbiał jeździć na nartach i łyżwach oraz pływać. Gdy już był księdzem często organizował wraz z młodzieżą spływy kajakowe oraz wycieczki w góry.

  • Niezłomny człowiek

Gdy miał 9 lat zmarła mu mama. Kilka lat później starszy brat. W czasie wojny zmarł jego tata. Miał 21 lat i został całkiem sam. Jednak nie dał się złamać trudom życia i okropnościom wojny. Ciężko pracował w kamieniołomach, by przeżyć, uczył się nocami i nie poddawał się.

  • Poliglota

Lubił czytać i studiować dzieła wielkich ludzi w oryginale, dlatego nauczył się wielu języków obcych. Biegle władał: angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i łaciną. Mówił również po litewsku, węgiersku, czesku i ukraińsku.

  • Charyzmatyczny lider

Już jako młody ksiądz cieszył się ogromną sympatią wiernych, a w szczególności młodzieży. Na prowadzone przez niego rekolekcje przychodziły setki osób. Później na jego wykłady przychodziło tylu studentów, że niektórzy musieli siadać na podłodze. Gromadził wokół siebie i pociągał za sobą tłumy. Podczas licznych pielgrzymek po całym świecie, łatwo nawiązywał kontakt ze zgromadzonymi ludźmi. Często podejmował z nimi dialog, czasami bardzo radosny

i żartobliwy. Troszczył się o każdego człowieka i o całe narody. Ludzie lgnęli do niego i chcieli go słuchać, bo był dla nich autorytetem.

  • Siewca pokoju

Zawsze przebaczał. Przebaczył niemieckim okupantom. Przebaczył komunistom, którzy go inwigilowali i próbowali zabić. Przebaczył człowiekowi, który do niego strzelał - odwiedził go nawet w więzieniu. Przebaczał wiele razy, bo w każdym widział człowieka. Swoim przykładem uczył innych przebaczania. Spotykał się z przywódcami państw, nawoływał do pokoju i ochrony najsłabszych i najbiedniejszych. Gdy umarł, cały świat jakby stanął w miejscu, ludzie wypełnili place i kościoły, modlili się, śpiewali, trzymali się za ręce, niektórzy przytulali się jak osieroceni bracia. Zjednoczyli się nawet kibice walczących ze sobą na co dzień klubów piłkarskich: gromadzili się na wspólnych mszach świętych na stadionie, wiązali szaliki, czynili gesty przebaczenia i pojednania.

  • Wytrwały wędrowiec

Trudno odszukać na świecie miejsca, których Jan Paweł II nie odwiedził. Konsekwentnie realizował swój ewangelizacyjny cel i planował podróże po całym świecie, by do wszystkich dotarła wieść o Jezusie, o Miłości i Prawdzie. Przemierzył ponad 1 700 000 km, to tak jakby 42 razy okrążył ziemię, idąc po równiku.

  • Pracowity geniusz

Rozumiał więcej niż przeciętny człowiek. I starał się tą wiedzą dzielić. Tłumaczył rzeczy zarówno proste jak i skomplikowane. Mówił, które czyny są zawsze moralnie złe i gdzie stawiać granice. Wydawało się, że właśnie wrócił z Nazaretu, ze spotkania z Jezusem i przekazuje ludziom Jego naukę. Podejmował najtrudniejsze tematy w swoich opracowaniach. W sumie wydano ponad 80 000 stron różnych jego dzieł: książek, encyklik i dokumentów apostolskich.

  • Wielki Polak – Patriota

Urodził się w wolnej Polsce, ale już jako dziewiętnastolatek doświadczył niemieckiej okupacji i okrutnego niszczenia narodu polskiego. Po kilku latach, zamiast wyzwolenia, Polacy doświadczyli niewoli komunistycznej. Patrioci, katolicy, Kościół i księża byli prześladowani. Przyszły papież działał po cichu i bez rozgłosu. Modlił się, uczył, nauczał innych, wspierał młodych we wszechstronnym rozwoju i pomagał cierpiącym. Również później jako papież – Głowa Kościoła modlił się otwarcie o wolną Polskę, zabiegał o jej dobro, troszczył się o jej kulturę, język i chrześcijańskie dziedzictwo.

  • Święty człowiek

Zawsze stawiał Boga na pierwszym miejscu i uczył innych, że jedyną słuszną drogą jest miłość. Gdy zmarł, zgromadzeni na placu Świętego Piotra ludzie, spontanicznie zaczęli skandować: „Santo Subito”, czyli „Święty Natychmiast”. Nawiązali w ten sposób do starej tradycji chrześcijańskiej, w której wierni w ten sposób wyrażali wiarę o świętości danej osoby i wzywali do natychmiastowej kanonizacji. Kościół oficjalnie potwierdził świętość Jana Pawła II i zezwolił na jego kult już w 2014 roku. Nikt nie wątpił w świętość tego wielkiego człowieka. Żył w zgodzie z wyznawaną wiarą, troszczył się o ubogich, chorych i potrzebujących, nawoływał do dialogu międzyreligijnego, nie poddawał się w obliczu trudności i cierpienia, był człowiekiem pełnym zaufania do Boga i Jego Matki, zanurzonym w modlitwie, pokornym naśladowcą Jezusa.

Data dodania: 2025-05-21 12:56:28
Data edycji: 2025-06-26 08:16:40
Ilość wyświetleń: 120

Programy i projekty

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej